Etykiety

czwartek, 22 grudnia 2011

Zamiast wydawać na Święta spróbuj zarobić...


EURCHF Czyżby okazja...?

Patrząc na wykres EURCHF od kilku tygodni można uznać że inwestorzy stali się nieco ospali lub zamarli w ruchu czekając na kolejne kroki Banku Centralnego Szwajcarii.
Od ostatniej interwencji i zapowiedziach obrony kursu 1.20CHF za 1 EUR para EURCHF poruszała się w trendzie wzrostowym dając możliwości czujnym inwestorom do zarobku.
W ciągu kilku ostatnich dni można było zaobserwować przełamanie dolnego ograniczenia kanału co wskazuje na potencjalne testowanie ostatniego minimum z początku listopada 1.21CHF za 1EUR. 

Warunki do zawarcia transakcji:
-         Poziom oporu 1.22500-1.22454,
-         Zniesienie FIBO 38.2,
-         Formacja świecowa, "czekamy na nią"
-         Dwa kolejno po sobie następujące szczyty były coraz to niżej,

Oczywiście jest jedno ale... Czy aby zajęcie pozycji krótkiej jest rozważnym posunięciem? SNB dąży do osłabienia lokalnej waluty, aby wzmocnić gospodarkę Szwajcarii to stwarza potencjalne zagrożenia. Jednakże w krótkim terminie myślę, że możemy spokojne próbować zająć pozycję krótką. Gdyż jesteśmy w obszarze "bezpieczeństwa" czyli powyżej 1.20CHF za 1EUR, mamy okres przed Świąteczny (ospałość na rynku).

London Open Breakout


Dzisiejszego dnia na parze GBP/USD ukształtowała nam się wręcz idealna formacja chorągiewki zwiastująca wzrosty na tej parze. Sytuacja okazała się na tyle ciekawa, że realizacja owej formacji miała miejsce w trakcie zwiększonej płynności na rynku (otwarcie europejskiego handlu). Dodatkowym czynnikiem prowzrostowym okazała się 50 SMA (Simple moving average)od której kurs dynamicznie odbił  a atak popytu miał miejsce przy skierowanych na północ 30, 50, 100 SMA.

 
Warto zwrócić uwagę na możliwość otwarcia pozycji przy zbudowaniu formacji 1,2,3.
Buy: Powyżej szczytu oznaczonego nr 2
SL: Poniżej dołka oznaczonego nr 3
TP: 1.57250, poziom obliczony poprzez dodanie od miejsca wybicia zakresu szerokości chorągiewki ( 55 pipsów).

Bloom

piątek, 16 grudnia 2011

Elegancka sytuacja wejścia na indeksch giełdowych z USA

Ciekawa sytuacja do zajęcia pozycji krótkiej na S&P 500 interwał H1.

Warto zauważyć że:
- mamy kanał w trendzie spadkowym,
- górne ograniczenie trendu jest właśnie testowane,
- formacja spadającej gwiazdy,
- opór w obrębie 1219 - 1220,

Poziomy:
S/L : 1223
T/P: 1200

Podobna sytuacja ma miejsce na  Dow Jones 30, jedynie Nasdaq 100 odnotował wybicie dołem z kanału spadkowego.

Rynek oczekuje na dane od agencji reitingowych na temat obniżenia raitingów krajów Uni Europejskiej co wbiło by gwóźdź do trumny i wywołało dalszą falę spadków.



czwartek, 8 grudnia 2011

Okazja?

Począwszy od 24 listopada CAD/CHF na wykresie H1 rozpoczął krótkoterminowy trend wzrostowy.


Podczas dzisiejszego dnia pełnego nieoczekiwanych zwrotów akcji (nie tylko na rynku akcyjnym;)) doczekaliśmy się na tym instrumencie dość gwałtownej wyprzedaży.
Warto jednak przyjrzeć się bliżej zachowaniu ceny. Z perspektywy Price Action tworzy nam się niemal idealny setup do zajęcia pozycji długiej.


Dowody?
- wsparcie w postaci lini trendu
- wsparcie poprzedniego lokalnego szczytu
- 50% zniesienie fibo, poprzedniego ruchu kreującego linię trendu
- japońska formacja Młota

P.S Oby tylko polityka znowu nie wprowadziła chaosu do naszej rynkowej harmoni.

Bloom

środa, 7 grudnia 2011

W oczekiwaniu na sygnał z globalnej wioski!



Niepewna sytuacja w strefie krajów UE, obawy przed pogłębieniem się kryzysu który doprowadzi do globalnej recesji, negatywnie wpłynęło na wycenę miedzi. W ciągu 1M Październik-Listopad, czyli w czasie szarpaniny politycznej przywódców UE,  zaobserwowaliśmy 14,5% spadek ceny.
Kolejnym czynnikiem który dotkliwie wpłynął na fair value "czerwonego złota" jest jej największy Importer czyli Shinkansen Azji Chiny. Słabe odczyty makro potwierdzające spowolnienie gospodarcze dały impuls do czyszczenia magazynów z miedzi.
Warto zauważyć, że chińskie zapotrzebowanie na miedź stanowi 40% światowej produkcji. Spadek popytu ze strony tak dużego gracza nie mógł przejść bez echa.



Sytuacja krótkoterminowa H1,

Ładna konsolidacja, rynek porusza się pomiędzy:

Oporem 3.6300

a

Wsparciem 3.5200

Można dopatrywać się  formacji liniowej "prostokąt". Wybicie z formacji da nam znak co do kierunku poruszania się cen.

Do tej pory mieliśmy już trzy próby przebicia oporu 1,2,3. Wszystkie zakończyły się fisakiem. Niższy szczyt "4" może wskazywać na poddanie się byków i kontynuacje długoterminowej wyprzedaży? Poczekajmy jednak na wnioski które pojawią się na szczycie Państw UE.


Autor: Brand Lee

Dax - czekając na wybicie z konsolidacji

W zeszłym tygodniu obserwowaliśmy silne wzrosty na najważniejszych indeksach giełdowych. Kontrakty terminowe na DAX-a wzrosły o blisko 11%, natomiast futures na S&P500 podążyły na północ o blisko 8%. Optymizm z początku tygodnia wielu komentatorów przypisuje pozytywnym danym dotyczącym sprzedaży w "czarny piątek". Wzrosty w środku tygodnia zostały spotęgowane informacjami o skordynowanej akcji banków centralnych. Generalnie można powiedzieć iż na rynku zapanował powszechny optymizm. Inwestorzy liczą rownież na to, że europejscy politycy wkrótce podejmą konkretne decyzje, które stłumią szalejący kryzys zadłużenia.

Prowzrostowym sygnałem jest fakt, że rynki po tak silnych wzrostach nie przeszły w korektę. S&P500 jest w lekkim trendzie wzrostowym a DAX w kosnolidacji. Szczególnie ciekawie wygląda sytuacja na niemieckim indeksie. Widać wyraźnie, że inwestorzy wyczekują (najprawdopodobniej na to co stanie się po najbliższym szczycie UE). Bez względu na to, jakie decyzje zostaną ogłoszone, jest szansa na znaczny ruch jeżeli nastąpi wybicie z konsolidacji (nieważne w którym z kierunków).


Futures DAX (wykres godzinowy)


Dodatkowo systuacja na wykresie dziennym sprzyja wybiciu. Najbliższe średnioterminowe obszary wsparcia i oporu są w znacznej odległości od obszaru konsolidacji (co pokazuje poniższy wykres). Zatem jest miejsce na kilkuset punktowy ruch.


Futures DAX (wykres dzienny)


Autor: 5150

poniedziałek, 5 grudnia 2011

Krótkoterminowe spojrzenie na GBP/USD.


Od 25 listopada widzimy bardzo regularną korektę którtkoterminowego trendu spadkowego na tym instrumencie. Kurs GBP/Usd  na wykresie H4 ewidentnie przebił linie trendu spadkowego formując po  przebiciu  wyższy dołek i wyższy szczyt potwierdzając zmianę trendu w krótkim terminie.


Warto jednak zauważyć, że w dniu dzisiejszym popularny kabel na interwale H1 wyrysował nam niższy szczyt na poziomie 1,57160  co może świadczyć o chwilowej przerwie w dalszym marszu kursu na północ.

Potencjalne najbliższe opory, poczynając od najbliższego:
R1: 1,57150
R2: 1, 5750
R3: Poziom lini przeprowadzonej po lokalnych szczytach .
Przebicie lini + R2 da nam podstawy do poszukiwania pozycji długiej

Potencjalne najbliższe wsparcia poczynając od najbliższego:
S1:1,55740
S2: 1,56200
S3: Linia trendu wzrostowego.
Przebicie lini + S2 da nam podstawy do poszukiwania pozycji krótkiej.







Pamiętajmy, że decydującą rolę dla przyszłego zachowania  się kursu GBP/USD będą miały polityczne informacje z Europy a dowodem na to były dzisiejsze spotkanie Markel z Sarkozym oraz informacje ze strony agencji ratingowych o możliwej przyszłej obniższe ratingów 15 krajów strefy Euro, które negatywnie wpłynęły na kontynuacje wzrostów GBP/USD.

Bloom

środa, 30 listopada 2011

EURUSD w okolicach wsparcia.

Jak dotąd spotkanie ECOFIN nie przyniosło żadnych rozstrzygnięć, które zdecydowanie poprawiłyby nastroje inwestorów. Euro po kilku dniach umacniania, wróciło w okolice tygodniowych minimów. Wczoraj z technicznego punktu widzenia zmiana średnioterminowego trendu spadkowego (widocznego na poniższym wykresie) wydawała się prawdopodobna. 

                                                                      EURUSD H4

Około godz. 11.00 pojawił się wysoki biały korpus przełamujący linię trendu. Następująca po tym znacząca podaż euro pokazała, że rynek jest zdecydowanie niechętny do ruchu w górę. Ostatnią przeszkodą przed osiągnięciem nowych, lokalnych minimów i co za tym idzie kontynuacją średnioterminowego trendu spadkowego jest luka na otwarciu notowań po weekendzie.

                                                                     EURUSD H1

 
Około południa widzimy próby obrony wsparcia (pole zaznaczone na wykresie). Gdyby obszar ten został obroniony i nastąpiłaby kolejna próba sforsowania linii trendu spadkowego byłaby spora szansa na odwrócenie średnioterminowego trendu spadkowego rozpoczętego pod koniec października.

5150